Śpij smacznie – ziele dziurawca

ziele-dziurawcaJeżeli masz problemy ze snem, czujesz się rozdrażniony, to powinieneś zastanowić się nad wypróbowaniem ekologicznych herbatek, w tym zwłaszcza herbatki z ziela dziurawca. Już jedna szklanka wycisza i pozwala na zdrowy sen.

Dziurawiec znany jest od wielu lat. Zakupić można go zarówno w formie tabletek, nalewki, jak i ziółek do zaparzania. Zwłaszcza ta ostatnia forma jest polecana konsumentom, gdyż jest najzdrowsza i łatwa do przyrządzenia.

Okazuje się, że ziele dziurawca to tylko doskonale wpływa na sen. Regularne zażywanie herbatki właśnie z dziurawca może wspomóc pracę wątroby, woreczka żółciowego, jak również wątroby. Specjaliści zauważyli również zdrowotny wpływ tej rośliny na nerwy. To z pewnością znacznie bezpieczniejsza i mniej inwazyjna dla organizmu metoda aniżeli tabletki. Herbatka z dziurawca dostępna jest zarówno w sklepach spożywczych, jak i aptekach. W konkurencyjnych cenach można nabyć ją w sklepach internetowych, które zajmują się dystrybucją ziół. To pozycja, o której warto pamiętać zwłaszcza w dzisiejszych czasach!

Zastosowanie

  • Roślina lecznicza – jedno z najbardziej znanych ziół, szeroko stosowane w ziołolecznictwie
    • Surowiec zielarski: Ziele dziurawca (Herba Hyperici) – zbiera się i suszy kwiatostany. Zawiera czerwony barwnik hyperycynę, pseudohypericynę, flawonoidy (rutyna, kwercetyna), hiperozyd, bakteriobójcze garbniki, witaminy A i C oraz olejek eteryczny.
    • Działanie: Zmniejsza objawy łagodnej formy depresji (hamuje rozkład neurotransmiterów w mózgu, hamuje również monoaminooksydazę (MAO) i działa jako inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny). Pomaga przy lekkiej bezsenności, a także przy migrenie. Ma działanie żółciopędne, żółciotwórcze, pobudzające trawienie, przeciwzapalne i dezynfekcyjne (może być stosowany zewnętrznie na rany i do płukania gardła)
    • Ostrzeżenia: musi być stosowany ostrożnie, gdyż zwiększa wrażliwość skóry na słońce (hiperycyna może spowodować reakcje fototoksyczne). Zdecydowanie nie zalecany dla osób o jasnej karnacji skóry lub ze zmianami skórnymi. Obecnie bada się wpływ dziurawca na rozwój czerniaka złośliwego.
    • Interakcje z lekami: Należy też uważać z doustnym przyjmowaniem dziurawca podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych – niektórzy producenci zastrzegają, że może on obniżać skuteczność działania preparatu. Nasila również działanie przeciwzakrzepowe antagonistów witaminy K (acenokumarol, warfaryna).
    • W handlu dostępne są: zioła do zaparzania, nalewka z ziela dziurawca, tabletki. Dziurawiec wchodzi w skład licznych mieszanek ziołowych i preparatów złożonych.
    • Przyrządzanie: Nalewka z ziela dziurawca – 100 g ziela dziurawca zalać 500 g spirytusu i odstawić na 7 dni. Po tym okresie przecedzić i wycisnąć przez gazę. Wewnętrznie stosować 2 razy dziennie po 1 łyżeczce na pół szklanki wody w chorobach wątroby, przewodu pokarmowego i układu żółciowego. Zewnętrznie stosuje się do nacierania w bólach stawowych.
  • W rolnictwie, masowo występując na łąkach obniża jakość siana. Czerwony barwnik zawarty w kwiatach barwi mleko krów żywiących się takim sianem. Także negatywnie wpływa na zwierzęta o jasnej skórze, wywołując uczulenie na światło. Zwierzęta karmione paszą z dużą ilością dziurawca mogą cierpieć na stany zapalne skóry.
  • Stosowany również jako roślina dekoracyjna. Nadaje się w ogródkach ziołowych lub sadzony na np. rabatach bylinowych. Przydatny w silnie nasłonecznionych miejscach.

http://www.naturala.pl/Produkt/69/ziele_dziurawca_-_herbatka_ekologiczna

https://pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Filed under Zioła

Dodaj komentarz